Epson EcoTank L15150, A3+ skrivare + scanner + kopiator + fax, 25/12 ppm ISO, 1200x2400 dpi

Prisjämförelse (1)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Epson |
| EAN / GTIN | 8715946667300 |
| MPN | C11CH72402 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 28 maj 2026 07:58 |
| Antal bläckpatroner | 4 |
| Automatisk dokumentmatare (ADF) | Ja |
| Bildkomprimeringsformat | BMP, JPEG, PNG, TIFF |
| Bredd | 515 mm |
| Direktutskrift | Ja |
| Djup | 500 mm |
| Dokument som stöds | |
| Dubbelsidig kopiering | Ja |
| Dubbelsidig skanning | Ja |
| Dubbelsidig utskrift | Ja |
| Dubbelsidig utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Brev) | 9 ppm |
| Dubbelsidig utskriftshastighet (svart, normal kvalitet, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Dubbelsidigt utskriftsläge | Automatisk |
| Duplex skanningsläge | Automatisk |
| Fax | Färgfaxning |
| Faxminne | 550 sidor |
| Färgdisplay | Ja |
| Högsta ISO A-seriestorlek | A3+ |
| Höjd | 350 mm |
| ISO A-serie storlek (A0...A9) | A3, A3+, A4, A5, A6 |
| Inbyggd display | Ja |
| Kabel inkluderad | AC |
| Kantfri utskrift | Ja |
| Kapacitet för automatisk dokumentmatare | 50 ark |
| Kapacitet för inkluderad patron (CMY) | 2800 sidor |
| Kapacitet för inkluderad patron (svart) | 4500 sidor |
| Kopiering | Färgkopiering |
| Kuvertstorlek | 10, DL |
| Mac-operativsystem som stöds | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Maximal upplösning | 4800 x 2400 DPI |
| Mobil utskriftsteknik | Apple AirPrint, Epson Connect, Epson Remote Print, Epson iPrint, Google Cloud Print |
| Nätverksansluten (Ethernet) | Ja |
| Pappersfackets mediavikt | 64 - 255 g/m ^ |
| Pappersfackets typ av media | Kuverter |
| Produktens färg | Svart |
| Produktlänk | https://www.epson.eu/en_EU/products/printers/inkjet/consumer/ecotank-l15150-a3%2B-multifunction-wi-fi-ink-tank-printer-with-fax/p/27709 |
| SKU | C11CH72402 |
| Serveroperativsystem som stöds | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Skanning | Färgscanning |
| Skanningsteknik | CIS |
| Skanningstyp | Flatbädds- och ADF-scanner |
| Skriver färger | Svart, Cyan, Magenta, Gul |
| Snabbuppringning | Ja |
| Strömförbrukning (driftläge) | 8,9 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,2 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,8 W |
| Tid för första utskrift (färg) | 8,5 s |
| Tid för första utskrift (svart) | 5,5 s |
| Tillverkare | Epson |
| Totalt antal inmatningsfack | 2 |
| USB-port | Ja |
| Utskriftshastighet (ISO / IEC 24734), färg | 12 IPM |
| Utskriftshastighet (ISO / IEC 24734), mono | 25 IPM |
| Utskriftshastighet (Svart, normalkvalitet, A4/US Letter) | 32 ppm |
| Utskriftshastighet (färg, normal kvalitet, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Vikt | 20,2 kg |
| Wi-Fi | Ja |
| Windows-operativsystem som stöds | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
Vanliga frågor
Vilka pappersstorlekar stöder Epson EcoTank L15150?
Skrivaren stöder A3+ och mindre format, inklusive A4, A5, B5, Letter, Legal, kuvert och fotopapper. Den har en ADF som hanterar A4, Letter och Legal.
Kan jag skriva ut från mobilen med AirPrint?
Ja, Epson EcoTank L15150 har inbyggt WiFi och stöder AirPrint för trådlös utskrift från iPhone, iPad och Mac utan extra appar.
Vad är skillnaden i utskriftshastighet mellan enkelsidig och dubbelsidig utskrift?
Enkelsidig utskrift (ISO) är 25 ppm svart och 12 ppm färg. Dubbelsidig utskrift är 16 ppm svart och 9 ppm färg (normal kvalitet, A4).
Hur många bläckpatroner använder skrivaren och vilka färger?
Epson EcoTank L15150 använder 4 bläckpatroner: svart, cyan, magenta och gul. Det är en bläckpatronssystem med påfyllningsbara tankar.
Vilka anslutningsmöjligheter har skrivaren?
Den har USB, LAN (Ethernet) och WiFi. Stöder även AirPrint och direktutskrift från USB-minne.