Hewlett Packard Enterprise Aruba Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch

Prisjämförelse (2)
Prishistorik
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017593425 |
| MPN | 3221810 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 16:43 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 26.47 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 71 år |
| Djup | 26.47 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 439 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE - 370 W 4 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | Flödeskontroll, DHCP-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, stöd för IPv6, halvduplexläge, fullt duplexläge, STP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, TPM, LLDP-support, LACP, Energy Efficient Ethernet, CoS, BPDU Filter, PoE Class 4 |
| Gränssnitt | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE - 370 W 4 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Höjd | 4.39 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | Link aggregation ports: 8 IPv4-routes (statisk): 32 VLAN-stöd: 256 Access Control Entries (ACEs) per ACL: 480 Paketets bufferstorlek: 1,5 MB |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95% (40 °C) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 95% (60 °C) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 71 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 120 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | Statisk IP-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 128 Gbps Kapacitet: 95,23 Mpps Latens (1 Gbps): 2.4 µs Latens (10 Gbps): 1.3 µs |
| Processor | 1 x ARM: 800 MHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch - switch - 28 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, RADIUS |
| RAM | 512 MB SDRAM |
| Standarder som följs | CISPR 24, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, EN 61000-3-3, EN 55024:2010, CISPR 35, SSL, EN 55035:2017 |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, PoE |
| Strömtillförsel | AC 120 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hpe.com/us/en/about.html |
| Typ av enhet | Switch - 28 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3221810 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 3.67 kg |
Vanliga frågor
Vilken typ av SFP+-moduler stöder de fyra fiberportarna?
De fyra SFP+-portarna stöder 1G/10G SFP+-moduler, vilket möjliggör anslutning till fibernätverk med hög hastighet.
Hur mycket strömförbrukning har switchen och räcker 370W för PoE?
Switchen har en total PoE-budget på 370W, vilket räcker för att driva flera PoE-enheter som accesspunkter och IP-kameror.
Har switchen 24 Gigabit Ethernet-portar och är de PoE-aktiverade?
Ja, switchen har 24 Gigabit Ethernet-portar, och med 370W PoE-budget kan flera av dessa portar leverera ström över Ethernet.
Är HPE Networking Instant On 1930 en hanterad switch?
Ja, den är en hanterad switch som ingår i HPE:s Instant On-serie, vilket innebär att den kan konfigureras via en webbaserad portal eller mobilapp.
Kan jag använda SFP+-portarna för 10G-anslutning eller bara 1G?
SFP+-portarna är dedicerade för 1G/10G, så de stöder både 1G och 10G SFP+-moduler, vilket ger flexibilitet för olika hastigheter.