Hewlett Packard Enterprise Aruba Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 195W Switch
Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44.25 cmBredd
44.25 cm x 26.47 cm x 4.39 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.25 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 76 årDiverse
26.47 cmDjup
0190017592893EAN
234 wattEnergiförbrukning vid drift

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 15:26
Frakt vid kassa
4 252 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 07:28
Frakt vid kassa
4 854 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu4 252 kr
Lägst senaste 30 dagarna4 252 kr
Lägst senaste 3 mån4 252 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017592893 |
| MPN | 3214401 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 15:26 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 28 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 26.47 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 76 år |
| Djup | 26.47 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 234 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE - 195 W 4 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | Flödeskontroll, DHCP-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, stöd för IPv6, halvduplexläge, fullt duplexläge, STP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, TPM, LLDP-support, LACP, Energy Efficient Ethernet, CoS, BPDU Filter, PoE Class 4 |
| Gränssnitt | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE - 195 W 4 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Höjd | 4.39 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | Link aggregation ports: 8 IPv4-routes (statisk): 32 VLAN-stöd: 256 Access Control Entries (ACEs) per ACL: 480 Paketets bufferstorlek: 1,5 MB |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95% (40 °C) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 95% (60 °C) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 76 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | Statisk IP-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE |
| PoE-budget | 195 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 128 Gbps Kapacitet: 95,23 Mpps Latens (1 Gbps): 2.4 µs Latens (10 Gbps): 1.3 µs |
| Processor | 1 x ARM: 800 MHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1930 24G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 195W Switch - switch - 28 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, RADIUS |
| RAM | 512 MB SDRAM |
| Standarder som följs | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.2af |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, PoE |
| Strömtillförsel | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hpe.com/us/en/about.html |
| Typ av enhet | Switch - 28 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3214401 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 3.49 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10G SFP+-portar har HPE Networking Instant On 1930?
Switchen har 4 dedicerade SFP+-portar som stöder både 1G och 10G hastigheter för fiberanslutning.
Vad är den totala PoE-budgeten för HPE 1930 (24G 4SFP+ 195W)?
Switchen har en total PoE-effekt på 195 watt, vilket räcker för att driva flera PoE-enheter som accesspunkter och IP-kameror.
Är HPE 1930 en hanterad eller ohanterad switch?
Det är en hanterad switch (Instant On-serie) som erbjuder enkel webbaserad hantering via HPE Instant On-portalen eller mobilapp.
Vilken typ av fiberkontakter använder SFP+-portarna på HPE 1930?
SFP+-portarna använder SFP+ moduler (säljs separat) för anslutning med fiberkablar, vanligtvis LC-kontakter.