Hewlett Packard Enterprise HPE Aruba Instant On 1930 48G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch
Typ av enhet Switch - 52 portar - L3 - AdministreradAllmänt
44.25 cmBredd
44.25 cm x 32.26 cm x 4.39 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.25 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 57 årDiverse
32.26 cmDjup
0190017593654EAN
460 wattEnergiförbrukning vid drift

Butiker
Prisjämförelse (2)
elgiganten.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 18:50
Frakt vid kassa
8 997 kr
Till butikproshop.se
OkändUppdaterad 23 maj 2026 02:40
Frakt vid kassa
8 997 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu8 997 kr
Lägst senaste 30 dagarna8 997 kr
Lägst senaste 3 mån8 997 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017593654 |
| MPN | 3225256 |
| I lager hos | 0 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 18:50 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 52 portar - L3 - Administrerad |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 32.26 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 57 år |
| Djup | 32.26 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 460 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE - 370 W 4 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | Flödeskontroll, DHCP-stöd, ARP-stöd, VLAN-stöd, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, stöd för IPv6, halvduplexläge, fullt duplexläge, STP-stöd, MSTP-stöd, ACL-stöd, QoS, TPM, LLDP-support, LACP, Energy Efficient Ethernet, CoS, BPDU Filter, PoE Class 4 |
| Gränssnitt | 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE - 370 W 4 x 1/10Gbit LAN SFP+ |
| Höjd | 4.39 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | Link aggregation ports: 8 IPv4-routes (statisk): 32 VLAN-stöd: 256 Access Control Entries (ACEs) per ACL: 480 Paketets bufferstorlek: 1,5 MB |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95% (40 °C) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 95% (60 °C) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 57 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | Statisk IP-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 48 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 176 Gbps Kapacitet: 130.95 Mpps Latens (1 Gbps): 2.2 µs Latens (10 Gbps): 1.2 µs |
| Processor | 1 x ARM: 800 MHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1930 48G Class4 PoE 4SFP/SFP+ 370W Switch - switch - 52 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | SNMP 1, RMON, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, RADIUS |
| RAM | 512 MB SDRAM |
| Standarder som följs | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.2af |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning, PoE |
| Strömtillförsel | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hpe.com/us/en/about.html |
| Typ av enhet | Switch - 52 portar - L3 - Administrerad |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3225256 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 4.52 kg |
Vanliga frågor
Vad är den totala PoE-budgeten för denna switch?
Switchen har en total PoE-budget på 370W, vilket räcker för att driva flera enheter som accesspunkter och IP-kameror.
Stöder SFP+-portarna 10 Gbps hastighet?
Ja, de 4 SFP+-portarna stöder både 1 Gbps och 10 Gbps fiberanslutningar.
Är denna switch hanterbar och vilken programvara använder den?
Ja, det är en hanterad switch som ingår i HPE Networking Instant On-serien och hanteras via Instant On-portalen eller appen.
Vilken strömförbrukning har switchen vid maximal belastning?
Specifikationerna anger en maximal strömförbrukning på 370W, vilket inkluderar PoE-utgången.