Hewlett Packard Enterprise Aruba Instant On 1830 48G 24p Class4 PoE 4SFP 370W Switch
Typ av enhet Switch - 48 portar - smartAllmänt
44.3 cmBredd
44.3 cm x 35.1 cm x 4.39 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.3 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 83.5 årDiverse
35.1 cmDjup
0190017524429EAN
462.5 wattEnergiförbrukning vid drift

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
OkändUppdaterad 24 maj 2026 19:35
Frakt vid kassa
6 169 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 05:24
Frakt vid kassa
7 047 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu6 169 kr
Lägst senaste 30 dagarna6 169 kr
Lägst senaste 3 mån6 169 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017524429 |
| MPN | 3140075 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 05:24 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 48 portar - smart |
| Bredd | 44.3 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.3 cm x 35.1 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.3 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 83.5 år |
| Djup | 35.1 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 462.5 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 1000Base-T RJ-45 4 x Gigabit LAN SFP 24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | Automatisk avkänning per enhet, 1,5 MB paketbuffert, monterbar på vägg, Cable Diagnostics Function, aktivitetslogg, Syslog-stöd, stöd för dubbel bild, EEE, SCP, Global Storm Control, BPDU Filter, DoS protection, flödeskontroll, IGMP snooping, Link Aggregation, LLDP-support, loopskydd, portspegling, STP-stöd, TPM, VLAN-stöd, Port Scheduling, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), CoS, molnhanterad, DHCP-klient, fast programvara kan uppdateras, QoS, SNTP-support |
| Gränssnitt | 24 x 1000Base-T RJ-45 4 x Gigabit LAN SFP 24 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ |
| Höjd | 4.39 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 83.5 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2 |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 + 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x Gigabit SFP |
| Prestanda | Latens (100 Mbps): 5.2 µs Latens (1 Gbps): 2.8 µs Kapacitet: 77.37 Mpps Växlingskapacitet: 104 Gbps |
| Processor | 1 x ARM: 800 MHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1830 48G 24p Class4 PoE 4SFP 370W Switch - switch - 48 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | HTTP, HTTPS, ICMP, SNMP 1, SNMP 2c, SCP, TFTP |
| RAM | 512 MB SDRAM |
| Standarder som följs | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1D, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3at |
| Statusindikatorer | Portstatus, länk/akvititet, hastighet, duplex-läge för port |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hpe.com/us/en/about.html |
| Typ av enhet | Switch - 48 portar - smart |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3140075 |
| Vikt | 4.94 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE-portar har HPE Networking Instant On 1830 och vad är den totala PoE-budgeten?
Switchen har 48 Gigabit Ethernet-portar med PoE+ (Class 4) och en total PoE-budget på 370 W.
Är denna switch lämplig för att driva PoE-enheter som IP-kameror och accesspunkter?
Ja, med 48 PoE+-portar och 370 W total effekt kan den driva flera PoE-enheter som IP-kameror, accesspunkter och VoIP-telefoner.
Vilken typ av hantering stöder HPE Instant On 1830?
Switchen är en hanterad switch och kan konfigureras via Instant On molnportal eller lokal webbadministration.