Hewlett Packard Enterprise Aruba Instant On 1830 8G 4p Class4 PoE 65W Switch
Typ av enhet Switch - 8 portar - smartAllmänt
24.51 cmBredd
24.51 cm x 19.51 cm x 4.39 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 24.51 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 105.9 årDiverse
19.51 cmDjup
0190017524177EAN
86.07 wattEnergiförbrukning vid drift

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 25 maj 2026 11:57
Frakt vid kassa
1 848 kr
Till butikelgiganten.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 06:21
Frakt vid kassa
2 143 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 848 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 848 kr
Lägst senaste 3 mån1 848 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017524177 |
| MPN | 3187212 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 06:21 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 8 portar - smart |
| Bredd | 24.51 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 24.51 cm x 19.51 cm x 4.39 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 24.51 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 105.9 år |
| Djup | 19.51 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 86.07 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 4 x 1000Base-T RJ-45 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ |
| Flash-minne | 256 MB |
| Funktioner | Automatisk avkänning per enhet, 1,5 MB paketbuffert, fläktlös, monterbar på vägg, Cable Diagnostics Function, aktivitetslogg, Syslog-stöd, stöd för dubbel bild, EEE, SCP, Global Storm Control, BPDU Filter, DoS protection, flödeskontroll, IGMP snooping, Link Aggregation, LLDP-support, loopskydd, portspegling, STP-stöd, TPM, VLAN-stöd, Port Scheduling, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), CoS, molnhanterad, DHCP-klient, fast programvara kan uppdateras, QoS, SNTP-support |
| Gränssnitt | 4 x 1000Base-T RJ-45 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ |
| Höjd | 4.39 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 8 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 105.9 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2 |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 65 W |
| Portar | 4 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Prestanda | Latens (100 Mbps): 5.2 µs Latens (1 Gbps): 2.8 µs Kapacitet: 11.9 Mpps Växlingskapacitet: 16 Gbps |
| Processor | 1 x ARM: 800 MHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1830 8G 4p Class4 PoE 65W Switch - switch - 8 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | HTTP, HTTPS, ICMP, SNMP 1, SNMP 2c, SCP, TFTP |
| RAM | 512 MB SDRAM |
| Standarder som följs | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1D, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3at |
| Statusindikatorer | Portstatus, länk/akvititet, hastighet, duplex-läge för port |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hpe.com/us/en/about.html |
| Typ av enhet | Switch - 8 portar - smart |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3187212 |
| Vikt | 1.54 kg |
Vanliga frågor
Hur många PoE-portar har HPE Networking Instant On 1830 och hur mycket PoE-budget har den?
Switchen har 8 Gigabit-portar, varav alla stödjer PoE (Class 4) med en total PoE-budget på 65 W.
Är HPE Networking Instant On 1830 fläktlös?
Ja, switchen har en fläktlös design, vilket gör den tyst och lämplig för kontorsmiljöer där ljudnivån är viktig.
Vilken typ av kylning använder HPE Networking Instant On 1830?
Switchen använder effektiv kylning genom sin fläktlösa design, vilket innebär passiv kylning utan rörliga delar.