Hewlett Packard Enterprise Aruba Instant On 1960 12XGT 4SFP+ Switch
Typ av enhet Switch - 12 portar - L2+ - smart - staplingsbarAllmänt
44.25 cmBredd
44.25 cm x 35.05 cm x 4.395 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.25 cmDimensioner och vikt
Rackmonteringssats InkluderatDiverse
35.05 cmDjup
0190017521770EAN
80 wattEnergiförbrukning vid drift

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 22 maj 2026 22:16
Frakt vid kassa
8 773 kr
Till butikelgiganten.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 06:31
Frakt vid kassa
10 728 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu8 773 kr
Lägst senaste 30 dagarna8 773 kr
Lägst senaste 3 mån8 773 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017521770 |
| MPN | 3022137 |
| I lager hos | 2 butiker |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 06:31 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 12 portar - L2+ - smart - staplingsbar |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 35.05 cm x 4.395 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | Rackmonteringssats Inkluderat |
| Djup | 35.05 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 80 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 12 x 10 Gbit LAN RJ-45 4 x 10 Gbit LAN SFP+ |
| Gränssnitt | 12 x 10 Gbit LAN RJ-45 4 x 10 Gbit LAN SFP+ |
| Höjd | 4.395 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | IPv4-routingtabellposter: 512 IPv6-routingtabellposter: 512 |
| Krypteringsalgoritm | SSL |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| Luftfuktighet vid lagring | 15 - 95 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 88.8 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMP, IGMPv2, IGMPv3, MLD, MLDv2, statisk IPv4-routing |
| Portar | 12 x 100/1000/10000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Prestanda | Latens (100 Mbps): 7.4 µs Latens (1 Gbps): 4.2 µs Latens (10 Gbps): 1.1 µs Kapacitet: 238 Mpps Växlingskapacitet: 320 Gbps |
| Processor | 1 x ARM: 2 GHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1960 12XGT 4SFP+ Switch - switch - 12 portar - smart - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | RADIUS, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SCP, TFTP, RMON |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | IEEE 802.1x, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3an, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3x, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1t, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3 |
| Statusindikatorer | Portstatus |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hp.com |
| Typ av enhet | Switch - 12 portar - L2+ - smart - staplingsbar |
| Typ av prissättning | BTO |
| Undertyp | 10 Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3022137 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 4.3 kg |
Vanliga frågor
Hur många 10GBase-T-portar har HPE Networking Instant On 1960?
Switchen har 12 stycken 10GBase-T-portar som stöder 10 Gbps hastighet över kopparkabel.
Vilken typ av SFP+-portar finns på denna switch?
Switchen har 4 SFP+-portar som används för fiberoptiska anslutningar med hastigheter upp till 10 Gbps.
Är HPE Networking Instant On 1960 en hanterad switch?
Ja, den kategoriseras som en hanterad switch, vilket innebär att du kan konfigurera och övervaka nätverket via ett webbgränssnitt eller mobilapp.