Hewlett Packard Enterprise HPE Aruba Instant On 1960 24G 20p Class4 4p Class6 PoE 2XGT 2SFP+
Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 Lite - Administrerad - staplingsbarAllmänt
44.25 cmBredd
44.25 cm x 35.05 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44.25 cmDimensioner och vikt
MTBF (genomsnittstid mellan fel) 65.3 årDiverse
35.05 cmDjup
0190017521589EAN
Gränssnitt 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 370 W 2 x 10 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet SFP+ SFP+ 2 x 10GBase-T RJ-45Expansion/Anslutning

Butiker
Prisjämförelse (2)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 09:53
Frakt vid kassa
8 413 kr
Till butikelgiganten.se
OkändUppdaterad 26 maj 2026 05:51
Frakt vid kassa
10 537 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu8 413 kr
Lägst senaste 30 dagarna8 413 kr
Lägst senaste 3 mån8 413 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Hewlett Packard Enterprise |
| EAN / GTIN | 190017521589 |
| MPN | 3024648 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 09:53 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 24 portar - L3 Lite - Administrerad - staplingsbar |
| Bredd | 44.25 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.25 cm x 35.05 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44.25 cm |
| Diverse | MTBF (genomsnittstid mellan fel) 65.3 år |
| Djup | 35.05 cm |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 370 W 2 x 10 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet SFP+ SFP+ 2 x 10GBase-T RJ-45 |
| Funktioner | EEE, ARP-stöd, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DHCP-stöd, TPM, VLAN-stöd, automatiskt röst-VLAN, LLDP-MED, LACP, STP-stöd, BPDU Filter, flödeskontroll, stöd för IPv6, auto-negotiation, ACL-stöd, CoS, portspegling, fullt duplexläge, halvduplexläge |
| Gränssnitt | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 370 W 2 x 10 Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet SFP+ SFP+ 2 x 10GBase-T RJ-45 |
| Höjd | 4.4 cm |
| Jumbo Frame-support | 9216 byte |
| Kapacitet | MAC-adresser: 16000 IPv4-routes (statisk): 32 IPv6-routes (statisk): 32 |
| Lokalisering | Engelska / Europa |
| Luftfuktighet vid drift | 15 - 95% (40 °C) |
| MAC Address Table Size | 16 000 poster |
| MTBF (genomsnittstid mellan fel) | 65.3 år |
| Max temperatur vid drift | 40 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | Statisk IP-routing |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE |
| PoE-budget | 370 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ + 2 x 100/1000/10GBase-T |
| Prestanda | Kapacitet: 95 Mpps Växlingskapacitet: 128 Gbps Latens (100 Mbps): 4.4 µs Latens (1 Gbps): 2.2 µs Latens (10 Gbps): 1.1 µs |
| Processor | 1 x ARM: 800 MHz |
| Producent | Hewlett Packard Enterprise |
| Produktbeskrivning | HPE Networking Instant On 1960 24G 20p Class4 4p Class6 PoE 2XGT 2SFP+ 370W Switch - switch - 24 portar - Administrerad - rackmonterbar |
| Protokoll för administration på distans | RADIUS, SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, HTTP, HTTPS |
| Standarder som följs | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p |
| Statusindikatorer | Portstatus, strömförsörjning |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Till producentens hemsida | www.hpe.com/us/en/about.html |
| Typ av enhet | Switch - 24 portar - L3 Lite - Administrerad - staplingsbar |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 3024648 |
| Verifieringsmetod | RADIUS |
| Vikt | 4.7 kg |
Vanliga frågor
Har HPE Networking Instant On 1960 10GbE-portar för upplänk?
Ja, switchen har 4 portar som stöder 10Gb/s anslutning, vilket möjliggör snabb upplänk till nätverksryggraden.
Hur många PoE+-portar har switchen och vad är total PoE-budget?
Switchen har 20 portar med PoE+ (Class 4) och en total PoE-budget på 370W, vilket räcker för att driva flera accesspunkter eller IP-kameror.
Vilken typ av hantering stöder HPE 1960-switchen?
Switchen är en hanterad switch, vilket innebär att du kan konfigurera VLAN, QoS och andra nätverksinställningar via ett webbgränssnitt eller Instant On-appen.
Är HPE Instant On 1960 lämplig för ett litet till medelstort företag?
Ja, med 24 Gigabit Ethernet-portar (20 PoE+ och 4 10GbE) och 370W PoE-budget passar den för kontor som behöver ansluta datorer, telefoner och trådlösa accesspunkter.