Netgear GS308EP 8-Port PoE+ Gigabit Ethernet Plus Switch (62W)
Nej10G stöd
4000 posterAdresstabellstorlek
0 - 3000 mAltitud vid drift
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8Anslutningar
8Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
8Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
0Antal installerade SFP+-moduler
0Antal installerade SFP-moduler
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 24 maj 2026 07:20
Frakt vid kassa
1 179 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu1 179 kr
Lägst senaste 30 dagarna1 179 kr
Lägst senaste 3 mån1 179 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449153040 |
| MPN | 2911948 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 24 maj 2026 07:20 |
| 10G stöd | Nej |
| Adresstabellstorlek | 4000 poster |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 8 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 8 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 8 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Antal produkter per innerförpackning | 6 styck |
| Bevakning | DHCP-funktioner DHCP client |
| Bredd | 158 mm |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| DHCP-funktioner | DHCP client |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 4000 poster |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 1000 Mbit/s |
| Design | Produktens färg Svart |
| Djup | 101 mm |
| Flödeskontroll | Ja |
| Fraktkartongens bredd | 35 cm |
| Fraktkartongens höjd | 30,9 cm |
| Fraktkartongens längd | 27,4 cm |
| Fraktkartongens nettovikt | 8 kg |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Full duplex | Ja |
| Förpackningens innehåll | Kabel inkluderad AC |
| Garantiperiod | 5 År |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Höjd | 27 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9216 |
| Kabel inkluderad | AC |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| LED-indikatorer | Ja |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Loopskydd | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| MIB stödd | Y |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 40 ° C |
| Multicast-funktioner | Multicast-stöd Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Portspegling | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-portar kvantitet | 8 |
| Producent | Netgear |
| Produktens färg | Svart |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömkälla | DC |
| Strömtillförsel | Strömkälla DC |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 16 Gbit/s |
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L2/L3 |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har Netgear GS308EP och vad är den totala PoE-budgeten?
Switchen har 8 PoE+-portar med en total PoE-budget på 62W, vilket räcker för att driva flera enheter som IP-kameror eller accesspunkter.
Vad är adresstabellstorleken och vilka hanteringsfunktioner har switchen?
Adresstabellstorleken är 4000 poster. Switchen har DHCP-klientfunktion och broadcast storm-kontroll för att förhindra nätverksstormar.
Vilka är måtten på Netgear GS308EP?
Switchen har en bredd på 158 mm. Höjd och djup anges inte i specifikationerna, men den är kompakt för skrivbords- eller rackmontering.
Vilken altitud klarar switchen vid drift?
Switchen är specificerad för drift på altituder från 0 till 3000 meter över havet.