Ariete Moderna 1318
NejAlarm
BänkdiskmaskinApparatens placering
JaAutomatisk avstängning
NejAutomatisk utmatning av kapsel
NejAvkalkningsfunktion
305 mmBredd
JaCappuccinotillagning
CECertifiering
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 23 maj 2026 12:47
Frakt vid kassa
2 514 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 514 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 514 kr
Lägst senaste 3 mån2 514 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Ariete |
| EAN / GTIN | 8003705117921 |
| MPN | 2915385 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 23 maj 2026 12:47 |
| Alarm | Nej |
| Apparatens placering | Bänkdiskmaskin |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Automatisk utmatning av kapsel | Nej |
| Avkalkningsfunktion | Nej |
| Bredd | 305 mm |
| Cappuccinotillagning | Ja |
| Certifiering | CE |
| Den justerbara kaffepipens bredd | Nej |
| Djup | 300 mm |
| Effekt | 920 W |
| Ergonomi | Produktens färg Röd |
| Espresso-tillagning | Ja |
| Flyttbar droppbehållare | Ja |
| Flyttbar vattentank | Ja |
| Front speaker type | 15 Bar |
| Förpackning | Vikt inkl. förpackning 7,87 kg |
| Förpackningens innehåll | Mätkopp Ja |
| Garantiperiod | 2 År |
| Hålla sig varm funktion | Nej |
| Höjd | 305 mm |
| Inbyggd display | Nej |
| Inbyggd kvarn | Ja |
| Inbyggd ljus | Nej |
| Inbyggd mjölkskummare | Ja |
| Justerbar höjd på kaffepipen | Nej |
| Justerbar kaffestyrka | Nej |
| Kaffe ingångstyp | Malat kaffe, Kaffebönor |
| Kaffe-tillagning | Ja |
| Kaffebönskapacitet | 250 g |
| Kaffefilter | Ja |
| Klockfunktion | Nej |
| Kontrolltyp | Knappar |
| Koppkapacitet | 2 koppar |
| Logistikdata | Produkter per intermodal container (20 fot) 576 styck |
| Löstagbar bryggdel | Ja |
| Multidryck | Ja |
| Mätkopp | Ja |
| Prestanda | Apparatens placering Bänkdiskmaskin |
| Producent | Ariete |
| Produktens färg | Röd |
| Produkter per intermodal container (20 fot) | 576 styck |
| Produkter per intermodal container (40 fot) | 1188 styck |
| Produkter per intermodal container (40 fot, HC) | 1386 styck |
| Produkter per lastpall | 30 styck |
| Produkter per ytterförpackning | 1 styck |
| Produkttyp | Espressomaskin |
| Självrengörande | Nej |
| Skydd mot kalkavlagringar | Ja |
| Stabiliserande fötter | Ja |
| Strömtillförsel | Effekt 920 W |
| Tekniska detaljer | Löstagbar bryggdel Ja |
| Tillagningsfunktioner och program | Multidryck Ja |
| Timer | Nej |
| Typ av kaffebryggare | Halvautomatisk |
| Varunummer | 2915385 |
| Vattennivå indikator | Ja |
| Vattentankens kapacitet | 0,8 l |
Vanliga frågor
Hur bred och djup är Ariete Moderna 1318?
Espressomaskinen är 305 mm bred och 300 mm djup, vilket gör den kompakt nog för de flesta bänkdiskmaskiner.
Har Ariete Moderna 1318 en automatisk avstängningsfunktion?
Ja, den har automatisk avstängning, vilket innebär att maskinen stängs av sig själv efter en tids inaktivitet.
Kan jag göra cappuccino med Ariete Moderna 1318?
Ja, maskinen har cappuccinotillagning, så du kan göra cappuccino och andra mjölkbaserade kaffedrycker.
Vad är effekten på Ariete Moderna 1318?
Effekten är 920 W, vilket ger tillräcklig värme för att brygga espresso.
Har Ariete Moderna 1318 en avkalkningsfunktion?
Nej, maskinen har ingen inbyggd avkalkningsfunktion, så avkalkning måste göras manuellt.