Netgear GS305EPP 5-Port Gigabit Ethernet Easy Smart Essentials PoE Switch (120W)
Nej10G stöd
4000 posterAdresstabellstorlek
0 - 3000 mAltitud vid drift
Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5Anslutningar
4Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar
5Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar
0Antal installerade SFP+-moduler
0Antal installerade SFP-moduler
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 26 maj 2026 04:05
Frakt vid kassa
947 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu947 kr
Lägst senaste 30 dagarna920 kr
Lägst senaste 3 mån920 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | Netgear |
| EAN / GTIN | 606449153194 |
| MPN | 2913623 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 26 maj 2026 04:05 |
| 10G stöd | Nej |
| Adresstabellstorlek | 4000 poster |
| Altitud vid drift | 0 - 3000 m |
| Anslutningar | Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar 5 |
| Antal Power over Ethernet plus (PoE +)-portar | 4 |
| Antal grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | 5 |
| Antal installerade SFP+-moduler | 0 |
| Antal installerade SFP-moduler | 0 |
| Bevakning | DHCP-funktioner DHCP client |
| Bredd | 158 mm |
| Broadcast Storm-kontroll | Ja |
| DHCP-funktioner | DHCP client |
| Data transmission | Adresstabellstorlek 4000 poster |
| Datahastighet för Ethernet-LAN | 100 Mbit/s |
| Design | Produktens färg Svart |
| Djup | 101 mm |
| Flödeskontroll | Ja |
| Fuktighet (förvaring) | 0 - 95% |
| Full duplex | Ja |
| Förpackningens innehåll | Kabel inkluderad AC |
| Harmonized System (HS)-kod | 85176990 |
| Höjd | 27 mm |
| IGMP-snooping | Ja |
| Intervall för relativ operativ luftfuktighet | 0 - 90% |
| Jumbo Frames stöd | Ja |
| Jumboramar | 9216 |
| Kabel inkluderad | AC |
| Kommunikationsstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Kontakta tillverkaren | www.netgear.com/de/about/contact-us |
| LED-indikatorer | Ja |
| Logistikdata | Harmonized System (HS)-kod 85176990 |
| Loopskydd | Ja |
| Länkaggregering | Ja |
| MIB stödd | Y |
| Management features | Switch typ hanterad |
| Miljökrav | Temperatur vid drift 0 - 40 ° C |
| Multicast-funktioner | Multicast-stöd Ja |
| Multicast-stöd | Ja |
| Nätverk | Kommunikationsstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af |
| Portspegling | Ja |
| Power over Ethernet (PoE) | Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd Ja |
| Power over Ethernet (PoE)-portar kvantitet | 4 |
| Producent | Netgear |
| Produktens färg | Svart |
| Strömanslutning | DC-in-uttag |
| Strömförsörjning ingår | Ja |
| Strömförsörjning via Ethernet (PoE) stöd | Ja |
| Strömkälla | DC |
| Strömtillförsel | Strömkälla DC |
| Stöd för garanterad tjänstekvalitet (QoS) | Ja |
| Switch kapacitet | 10 Gbit/s |
| Switch typ | hanterad |
| Switch-lager | L2/L3 |
| Temperatur vid drift | 0 - 40 ° C |
| Temperaturintervall (förvaring) | -20 - 70 ° C |
| Till producentens hemsida | www.netgear.com |
| Typ av grundläggande RJ-45 Ethernet-portar | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| VLAN-stöd | Ja |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har Netgear GS305EPP och vilken total PoE-budget har switchen?
Switchen har 4 PoE+-portar (av totalt 5 Gigabit Ethernet-portar) med en total PoE-budget på 120 W, vilket räcker för att driva flera enheter som IP-kameror eller accesspunkter.
Vilken storlek har adresstabellen och vad innebär det för nätverksprestanda?
Adresstabellstorleken är 4000 poster, vilket innebär att switchen kan hantera upp till 4000 MAC-adresser samtidigt, lämpligt för mindre nätverk.
Vilka DHCP-funktioner har switchen?
Switchen har DHCP-klientfunktion, vilket innebär att den kan få en IP-adress automatiskt från en DHCP-server i nätverket.
Har Netgear GS305EPP Broadcast Storm-kontroll?
Ja, switchen har Broadcast Storm-kontroll för att förhindra nätverksöversvämning orsakad av broadcast-stormar.