TP-Link TL-SG1428PE 28-Port Gigabit Easy Smart Switch with 24-Port PoE+
Typ av enhet Switch - 28 portar - smartAllmänt
44 cmBredd
44 cm x 22 cm x 4.4 cmDimensioner (BxDxH)
Bredd 44 cmDimensioner och vikt
Inkluderade tillbehör GummifötterDiverse
22 cmDjup
6935364072209EAN
304.7 wattEnergiförbrukning vid drift
Bild saknas
Butiker
Prisjämförelse (1)
proshop.se
I lagerUppdaterad 23 maj 2026 12:33
Frakt vid kassa
2 856 kr
Till butikHistorik
Prishistorik
Lägsta pris nu2 856 kr
Lägst senaste 30 dagarna2 798 kr
Lägst senaste 3 mån2 798 kr
Produktdata
Specifikationer
| Varumärke | TP-Link |
| EAN / GTIN | 6935364072209 |
| MPN | 2913604 |
| I lager hos | 1 butik |
| Kontrollerad | 23 maj 2026 12:33 |
| Allmänt | Typ av enhet Switch - 28 portar - smart |
| Bredd | 44 cm |
| Dimensioner (BxDxH) | 44 cm x 22 cm x 4.4 cm |
| Dimensioner och vikt | Bredd 44 cm |
| Diverse | Inkluderade tillbehör Gummifötter |
| Djup | 22 cm |
| Energiförbrukning vid drift | 304.7 watt |
| Expansion/Anslutning | Gränssnitt 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W 2 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 |
| Expansionskortplatser | 2 (totalt)/ 2 (ledig) x SFP (mini-GBIC) |
| Funktioner | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, portspegling, lagra och vidarebefordra, QoS, Cable Diagnostics Function, slingskydd, uttag för säkerhetslås (kabellås säljs separat), DSCP-stöd, 2 fläktar, Storm Control, Static Link Aggregation, DSCP-prioritering |
| Gränssnitt | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W 2 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 |
| Höjd | 4.4 cm |
| Inkluderade tillbehör | Gummifötter |
| Jumbo Frame-support | 9KB |
| Kapacitet | Paketets bufferstorlek: 4,1 Mbit |
| Kontakta tillverkaren | www.tp-link.com/en/support/ce |
| Luftfuktighet vid drift | 10 - 90 % (icke-kondenserade) |
| Luftfuktighet vid lagring | 5 - 90 % (icke-kondenserande) |
| MAC Address Table Size | 8K poster |
| Max temperatur vid drift | 50 °C |
| Max temperatur vid förvaring | 70 °C |
| Miljöparametrar | Min temperatur vid drift 0 °C |
| Min temperatur vid drift | 0 °C |
| Min temperatur vid förvaring | -40 °C |
| Nätdel | Intern strömförsörjning |
| Nätspänning | Växelström 100 - 240 V (50/60 Hz) |
| Nätverksprotokoll | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| PoE (Power Over Ethernet) | PoE+ |
| PoE-budget | 250 W |
| Portar | 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 10/100/1000 |
| Prestanda | Växlingskapacitet: 56 Gbps Avsändningsprestanda: 41.7 Mpps |
| Producent | TP-Link |
| Produktbeskrivning | TP-Link TL-SG1428PE - switch - 28 portar - smart - rackmonterbar |
| Rackmonteringssats | Inkluderat |
| Standarder som följs | FCC, RoHS |
| Strömtillförsel | Nätdel Intern strömförsörjning |
| Till producentens hemsida | www.tp-link.com |
| Typ av enhet | Switch - 28 portar - smart |
| Undertyp | Gigabit Ethernet |
| Varunummer | 2913604 |
Vanliga frågor
Hur många PoE+-portar har TL-SG1428PE och vilken effekt per port?
Switchen har 24 portar med PoE+ (30 W per port) och total PoE-budget på 304,7 W.
Vilka expansionsmöjligheter finns för fiberanslutning?
Den har 2 SFP (mini-GBIC)-kortplatser för fibermoduler, varav båda är lediga.
Vilka funktioner för nätverkshantering ingår?
Stöd för IGMP snooping, portspegling, QoS, DSCP-prioritering, slingskydd, Storm Control och statisk länkaggregering.
Vilka kabellängder och diagnostik stöds?
Switchen har inbyggd kabeldiagnostik (Cable Diagnostics Function) och stödjer auto-MDI/MDI-X för automatisk korskoppling.
Vad är fysiska mått och strömförbrukning?
Måtten är 44 cm bred, 22 cm djup och 4,4 cm hög. Maximal energiförbrukning är 304,7 W.